Ako si založiť akvárium

Cieľom tohoto návodu je jednoducho a stručne pomôcť budúcim akvaristom k založeniu svojho prvého akvária.
1.Zo začiakku budeme potrebovať samozorejme akvárium a vodný elektrický filter na okysličovanie vody rybičkám a zbieranie nečistôt.

Ďalej musíme nakúpiť do akvária (ideálne živé) rastliny a štrk do ktorého ich posadíme. Živé rastliny nám budú produkovať kyslík pre rybičky a budú pre ne tiež zdrojom potravy, keď si z nich budú rybičky odhrýzať. V obchode s akvaristikou si môžeme kúpiť rôzne druhy drievok s machom a podobne. Zo začiatku je dobré kúpiť radšej menej vecí, aby sme potom neboli prekvapení, že sa nám do akvária nezmestí všetko, čo by sme chceli. Nie vždy vieme odhadnúť, koľko miesta nám veci zaberú.
2.Štrk nasypeme na spodok akvária. Môžeme kombinovať rôzne farby štrku a vytvárať tak "cestičky", ktoré vyzerajú veľmi esteticky. Do menších akvárií je najlepšie použiť veľmi jemne zrnitý štrk, pretože veľké kusy by nám malé akvárium ešte viac opticky zmenšovali.
3.Rastliny odbalíme z pôvodného košíčka a zapúšťacej vaty v ktorej sme ich kúpili. Opatrne ich korene zahrabeme do štrku. Veľa druhov rastlín má rado, ak sú 2 kusy posadené vedľa seba, pretože sa im tak lepšie darí. Môžeme ešte zasypať štrkom okolie rastlinky.
4.Akvárium začneme opatrne dolievať vodou (najlepšie cez prsty aby sa nám rastlinky nepolámali a nerozvíril štrk). Až akvárium dolejeme úplne po vrch, môžeme spustiť vodný filter. Vodu filtrujeme minimálne 2 dni, najlepšie však 5 dní kým do akvária dáme rybičky.
5.Pri kúpe rybičiek sa poradíme s predajom v obchode ohľadom množstvo rybičiek v pomere k veľkosti akvária, druh rybičiek  a ich vzájomná znášanlivosť, teplota vody, akú môžeme tomu-ktorému druhu zaručiť a podobne. Musíme sa vopred rozhodnúť, či chceme akvárium jednodruhové, alebo viacdruhové. Veľmi nápocnou súčasťou ekosystému je kúpa prísavníka, rybičky, ktorá nám zaručí čistou a homeostázu ekosystému.
6.Akvárium môžeme dodatočne dopĺňať rôznymi dekoráciami.