Ako sa starať o mačiatko

Ak ste sa rozhodli zaobstarať si tohoto hravého a maznavého spoločníka prinášame Vám pár tipov ako sa o mačiatko starať.
1.Misky na jedlo- najskôr by sme mali zaobstarať dve misky na vodu a jedlo. Nemali by byť príliš hlboké, nakoľko mačky nerady strkajú čumák do jedla. Najlepšie tak 200 ml. Vodu by sme mali meniť raz denne.
2.Krmivo- Pokiaľ ste sa rozhodli Vaše mačiatko kŕmiť ľudskou potravou, mali by ste si naštudovať zoznam potravín ktoré môžu a nesmú jesť, pretože ich jedálniček je značne odlišný od toho ľudského. Pokiaľ chcete mačke dávať surové mäso, malo by byť dobre premrazené (kvôli salmonelóze) a rozhodne nie bravčové. Hydinové je nutné prevariť. Väčšina chovateľov používa granulky pre mačky a ako maškrtu tiež v obchodoch dostanete ako doplnok kapsičky rôznych značiek. Pre zdravie Váško miláčika je dobre sledovať obsah mäsa uvedený na zadnej časti granuliek, ktoré sa pohybuje od 4% až po 60% +-.  Tie 4%tné sú vačšinou krmivá hypermarketov  a z reklám veľmi známe Whiskas, Friskies. Kitekat, Pedigree. Krmivá so 60% obsahom mäsa a bez farbív a konzervantov sú veterinármi doporučované značky ako Hill´s, Eukanuba, Purina pro plan a i. Pri použití týchto krmív nie je nutné kŕmiť mačku ničím iným a môžete si byť istý, že sa o svoju mačičku staráte správne. Pri kúpe malých balení tieto krmivá vychádzajú veľmi draho, ale pri kúpe veľkého balenia je to približne na rovnako.
3.Mačacie WC- Mačky sú od prírody veľmi čistotné a nie je problém naučiť ich používať mačacie WC. Aké WC použiť a čím ho naplniť?  V obchodoch existuje niekoľko druhov mačacích WC:
-otvorená nádoba - klasická otvorená nádoba so zahnutými okrajmi smerom dnu, ktoré majú zabrániť úniku steliva pri zahrabávaní výkalov
-kryté mačacie WC - taktiež bráni úniku steliva a poskytuje súkromie
-kryté mačacie WC s dvierkami a filtrom - toto WC pripomína prepravku a taktiež bráni úniku steliva a smradu
4.Stelivo- Do každého mačacieho WC sa musí dať tzv. stelivo čiže materiál, do ktorého mačka vykoná svoju potrebu.
Existujú 3 druhy stelív:
-nehrudkujúce stelivo - savé a prírodné. Treba ho aspoň raz za 2 dni kompletne vymeniť.
-hrudkujúce stelivo - po vykonaní potreby sa vytvorí hrudka, ktorá sa jednoducho vyhodí. Väčšina hrudkujúcich stelív je protizápachová a ekologická. Vymieňame asi raz za mesiac. (Zo zbežných priekumov po internetových fórach veľa chovateľov má dobré skúsenosti so zeleným Zverlitom).
-silikónový granulát- nie je prašné,je  absorbčné a ľahko sa udržiava. Jeho výhodou tiež je že eliminuje zápach. Je drahšie ako predošlé, no stačí ho vymeniť raz za mesiac. Nevýhodou je, že nie je veľmi ekologické.
5.Čistenie mačacieho WC- mačacie WC čistíme v závislosti od steliva, ktoré používame. Výkaly spravidla vyberáme dierkovanou lopatkou. Pri použití hrudkujúceho steliva je potrebné každých 4–7 dní vymeniť celú podstieľku a WC riadne vyumývať a vydezinfikovať.  Pri nehrudkujúcom stelive každé 2 dni vymeníme celú podstieľku a rovnako vyumývame. Čo sa silikónovej podstielky týka, nemusíte sa o to toľko starať, keďže ju stačí vymeniť raz mesačne.

Tip: Ak mačacie už WC zapácha, okamžite vymeňte celé stelivo WC dôkladne vyumývajte a vydezinfikujte (Domestosom a pod.) pretože by sa  mohlo stať, že vaša mačka si urobí svoju potrebu mimo WC -nepôjde predsa na špinavé a zapáchajúce miesto :-)
6.Odpočívadlo a škrabadlo- Mačky odjakživa rady lozia do výšok a škriabu si drápky. Ak nechce, aby sa obeťou stal váš nábytok, je dobré kúpiť alebo vyrobiť škrabadlo a odpočívadlo. Niektoré odpočívadlá majú aj svoju búdku takže niektorým mačkám to postačí aj namiesto pelechu. Ten však môžme kúpiť aj osobitne.
7.Prepravka- pri prevoze mačky k veterinárovi alebo na dlhšie vzdialenosti je prepravka užitočná vec. Mala by byť pevná s priliehajúcimi dvierkami a uzatváracím patentom. Na tento uzatvárací patent si dajte pozor, pretože až Vaša mačička vyrastie, často sa jej väčšou silou podarí kliektu otvoriť a Vy tak budete mať starosť navyše.
8.Tráva- Mačka potrebuje k životu trávu, ktorá u nej vyvoláva prirodzené vyvrátenie bezoárov (tuhé hrudky chlpov požitých pri čistení srsti) a preto by sme jej mali dopriať prístup k tráve. Ako náhradý doplnok trávy už existujú aj pasty na rozloženie týchto bezoárovv žalúdku.