Ako stravovať mačku

Zaobstarali ste si nového miláčika a neviete ako ho správne stravovať? Tak práve pre Vás je tento návod.

Mačacie jedlo ma od toho nášho ľudského značné odlišnosti, o ktorých je dobré vedieť. Strava mačiek závisí tak trochu aj od chovného účelu. Napríklad chovatelia, ktorí s mačkami chodia na výstavy, dbajú o nutričnú výživu, ktorá sa jej odrazí na lesku a kvalite srsti a podobne. Je treba si však uvedomiť, že aj keď nedisponujeme "výsatvným kúskom" kúpou toho najlacnejšieho krmiva v snahe uštriť, sa po istej dobe často preplatíme u veterinára, kvôli zdravotným problémom mačky. Aj my ľudia by sme si mali uvedomiť, že naozaj sme to, čo jeme a všetko sa nám v určitej forme vráti. 

Krmivá vo forme granúl sú dnes v obchodoch rozdelené nie len podľa veku mačky a teda vývojového štádia, v ktorom sa nachádza, ale aj podľa toho, či je naša mačka bytová, alebo ju chováme v exteriéri...Taktiež podľa toho, či má nadváhu, či chceme zlepšiť kvalitu jej srsti, či je krátkosrstá, dlhosrstá a podobne.

Väčšina ľudí dnes volí práve spôsob vyživovania granulami. Pri používaní naozaj kvalitných krmív, ktoré majú dostatočnú výživovú hodnotu, (čiže nie 4% mäsa ako väčšina komerčných značiek)nie je potrebné dokrmovanie normálnou stravou. Ale samozrejme, nie je vhodná ani úplná jednostranná strava, a teda granulky a nič iné...Určite ani nám by sa nepáčil takýto jedálniček.
1.Pokiaľ sa rozhodneme mačiatko kŕmiť ľudskou stravou, mali by sme si zapamätať, čo mačky  určite musia jesť : mačka je tvor mäsožravý, takže určite sem patrí hovädzie, hydinové alebo konské mäso, srdce, ľadviny, kozie mlieko, kravské mlieko ( pozor, je potrebné si uvedomiť, že mačky môžu mlieko len do svojich 6 mesiacov a potom je pre nich nestráviteľné... ak chceme predsa svojej mačičke urobiť radosť, kúpte jej kondenzované mlieko Tatra), Sunar, smotany, jogurty, kefíry, syry, žĺtok, pšenicu, ovocie, zeleninu, med, morské riasy, rastlinný olej, olivový olej, hroznový cukor, tuniaka vo vlastnej šťave, sušené droždie...

Zložky týchto potravín, pre zdravé a správne fungovanie by jej určite nemali chýbať.
2.Čo mačky môžu, ale nemali by sme to preháňať je napríklad pečeň, soľ, korenie,tvaroh, surové ryby...
3.Čo by však vôbec nemali jesť sú sladkosti ako čokoláda, bravčové mäso, šunka, údeniny, alkohol, káva, sója a jej polotovary, bielok, ryža, cesnak, cukor, hydinové a rybie kosti(môžu uviaznuť v krku), cestoviny, zemiaky.

Strava týchto potravín je pre mačky buď veľmi ťažko stráviteľná, spôsobuje  tráviace ťažkosti alebo je dokonca nebezpečná.