Ako predĺžiť životnosť drevenej konštrukcie domu?

Stavať dom z dreva je ako začať dlhodobý vzťah. Ak ho nechcete nechať “odísť”, treba sa oňho starať – pravidelne, s láskou a najmä s trochou chémie, a to doslova. Drevo ako stavebný materiál má nespochybniteľné výhody: je ekologické, obnoviteľné a pri správnej údržbe aj prekvapivo trvanlivé. Ale aby vydržalo roky, ba desaťročia, je potrebné venovať sa niekoľkým dôležitým aspektom.

Ochrana pred vlhkosťou

Voda a drevo sú ako mačka a pes – vedia vedľa seba koexistovať, ale iba ak ich udržíte oddelené. Vlhkosť je totiž najväčším nepriateľom dreva, keďže vedie k jeho rozkladu a vzniku plesní. Nadmerná vlhkosť dokonca skracuje životnosť dreva až o polovicu.


Základom je preto správne navrhnutý odvodňovací systém a dobrá hydroizolácia. Vaša strecha, odtoky a odkvapy sú v tomto smere prví „hrdinovia“, ktorí ochránia špeciálne montované domy z dreva nielen pred dažďom. Dbajte na to, aby voda odtekala ďaleko od základov a stien. Ďalej nezabúdajte na ochranné nátery. Moderné impregnačné látky dokážu urobiť z dreva vodoodpudivý materiál, čím znížia riziko preniknutia vlhkosti.

Pozor na UV žiarenie

Aj keď sa slnečné lúče zdajú neškodné, dlhodobé vystavenie UV žiareniu degraduje povrchovú vrstvu dreva, čo spôsobuje jeho šednutie a oslabovanie. Ak sa preto nechcete pozerať na svoj dom a jeho moderné drevohliníkové okná, ako sa menia na starú šopu, je dôležité používať kvalitné ochranné nátery s UV filtrom. Tieto nátery nielenže chránia farbu a štruktúru prírodného materiálu, ale predlžujú aj jeho životnosť. Pravidelné obnovovanie takéhoto náteru (asi každých 5-7 rokov) môže predĺžiť životnosť stavby až o 50 %.

Biologickí škodcovia

Drevo je pochúťkou pre viaceré druhy hmyzu a plesní. Najznámejšími gurmánmi sú termity a drevokazné huby. Neošetrené drevo je preto až päťkrát náchylnejšie na napadnutie týmito škodcami.


Riešením je prevencia. Impregnácia dreva chemickými prostriedkami proti škodcom je základom, ktorý by ste nemali podceniť. Existujú aj biologické spôsoby ochrany, napríklad použitie prírodných olejov, ktoré odpudzujú hmyz, alebo špeciálnych biologických prípravkov, ktoré bránia rastu húb. Zaujímavým tipom je tiež výsadba rastlín, ktoré škodcov prirodzene odpudzujú, napríklad levanduľa alebo mäta.

Mechanická ochrana

Aj keď drevo vyniká svojou pevnosťou v pomere k hmotnosti, stále ho treba chrániť pred mechanickým poškodením. Ak ste typ, ktorý rád “búcha dverami”, z dlhodobého hľadiska to môže byť problém. Správna údržba znamená aj sledovať mechanické opotrebovanie – pravidelne kontrolujte spoje, skrutky a klince, ktoré môžu povoliť.


Jedným z dôležitých opatrení na predĺženie životnosti konštrukcie je aj výber správneho typu dreva. Tvrdé dreviny, ako dub alebo borovica, sú napríklad odolnejšie voči mechanickému opotrebovaniu ako mäkší smrek či jedľa. Výber kvalitného dreva je tak investíciou, ktorá sa časom oplatí.

Správna ventilácia

Aj keď sme sa zamerali na ochranu dreva pred vlhkosťou, nezabúdajte, že drevo „dýcha“. To znamená, že mu musíte zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu. Len stavby s dostatočnou ventiláciou majú výrazne dlhšiu životnosť, pretože sa tým predchádza kondenzácii a následnému rastu plesní.


Správne navrhnutá fasáda, ktorá umožňuje odvetrávanie, je základ. Rovnako dôležité je dbať na to, aby bol aj interiér dostatočne vetraný, najmä v kúpeľniach a kuchyniach, kde sa tvorí najviac vlhkosti.


Drevo vám za to všetko poďakuje nielen svojou trvácnosťou, ale aj krásnym, prirodzeným vzhľadom, ktorý si zachová po celé desaťročia.


Zdroj obrázka: Lea/adobe.stock.com