Ako si vybrať snowboard
Niečo pre vnesenie do problematiky ako závisí typ jazdy od tvaru dosky: Poznáme 3 základné druhy typov jazdy a to Freestyle- ( rôzne skoky), freeride (jazdenie hlavne v hlabokom snehu) a Allaround. Jednotlivé druhy použitia rozoznáme v obchode na snowboarde voľným okom. Freestyle-ové majú rovnakú špičku a rovnaký koniec a sú pomerne mäkké a menšie. Freeride-ové má dlhšiu špičku a kratší koniec, sú tvrdšie a dlhšie. Taktiež majú viazanie posunuté trochu dozadu aby bola váha rozložná pre jazdu v hlabokom snehu. Freestylové si kupujeme tesne pod bradu a freerideové po špičku nosa. Allaroundové dosky sú univerzálne. Hlavne na jazdu na zjazdovke, ale aj na nejaký skok, či jazdu v hlabšom snehu. Táto doska sa doporučuje pre začiatočníkov.
1.Dĺžka snowboardu- by mala byť približne do úrovne brady, ale nie je to presné pravidlo. Záleží tiež na vašej váhe, jazdec s väčšou hmotnosťou by si mal zvoliť snowboard väčší a naopak kto má menšiu hmotnosť by mal zvoliť snowboard kratší. Pre začiatočníkov je vhodný kľudne aj o 5-10 cm kratší od brady, pretože sa ľahšie ovláda. Pre skúsených jazdcov je výhodou dlhých dosiek využiteľnosť na carving, do hlbokého snehu a lepšie udržiavanie rovnováhy pri skákaní.
2.Šířka snowboardu- závisí od veľkosti chodidla. Čím je väčšie číslo topánok, tým širšia je doska. Pre jazdcov s väčšími číslami obuvi sú určené snowboardy wide, označované W, pre ich väčšiu šírku. Prsty na nohách a päty nesmú presahovať cez hrany na snowboarde. Nie je to samozrejme len o nohe, ale vo všeobecnosti platí, že široké snowboardy sú vhodnejšie do hlbokého snehu, na skákanie a rôzne triky, pričom tie úzke sú vhodné na carving a rýchlu jazdu po upravených zjazdovkách.
3.Konštrukcia- odporúča sa drevené jadro od špičky až po pätu a vrchná vrstva ABS. Doska s dreveným jadrom je kvalitnejšia ako PU (polyuretán). Doska s PU jadrom stratí rýchlo mechanické vlastnosti. Vhodná je teda minimálne kombinácia drevo s PU. Pre skoky sa odporúča iba s dreveným jadrom.
4.Viazanie- je buď na inzertné šrúby- napevno alebo ICS majú drážky ktoré nám umožňujú si chodilo nastaviť úplne presne.Viazanie mäkké (štandardné) alebo nášľapné, step in má pohodlnejšie zapínanie ale musíme mať k tomu prispôsobenú topánku. Viazanie sa líši aj v použití, tj. určení na čo sa hodí najviac a v konštrukcii.Obvykle má 2 pásiky cez špičky prstov a záhlavie nohy.
Jednotlivé modely sa líšia kvalitou použitých materiálov, pohodlnosťou pásikov, nastaviteľnosťou - niekde sa dá posúvať päta či meniť jej náklon, skracovať pásik atď. Medzi veľmi atraktívne patrí viazanie značky FLOW. Na prvý pohľad sa od klasického líši v tom, že sa nastupuje zozadu. Tj. sklopí sa päta, potom ju len zdvihnete a zaklapnete a môžte ísť. Výhoda tohto viazania je v rýchlosti a pohodlnosti obutia, nemusíte to "pumpovať" a ani si sadať. Ďalšia výhoda je pri jazde na vleku, kedy sa dá do viazania nastúpiť tesne pred uchopením kotvy a tak ísť pohodlne s obomi zapnutými nohami.
5.Prehnutie dosky- poznáme prehnuté a neprehnuté, teda bez pruženia. Prehnuté sú skôr na veľké rýchlosti a tie neprehnuté sú vhodné na skoky.