Ako správne behať pre relax

Chcete vedieť, ako si dobre zabehať a pritom neskončiť po  behu úplne zničený, ale naopak oddýchnutý a to najme po psychickej stránke? Tento návod Vám prinesie pár rád, ako zabehnúť čo najviac, nedobiť sa a ešte sa príjemne zrelaxovať po psychickej stránke.
1.Najprv niečo k samotnému behu. Pokiaľ nechcete, aby Vás beh vyčerpával, naučte sa behať uvoľnene. Znamená to, že sa budete snažiť mať uvoľnenú každú jednu časť tela v každom momente tak, ako to najviac ide a súčasne Vám to umožňovalo pohodlne bežať. Ak sa vám to podarí, získate tak jednak pre Vás prirodzené tempo behu, vydržíte bežať oveľa viac, pretože si budete šetriť energiu a budete mať pocit, ako by ste ani nebežali, ale vznášali sa nad cestou.
2.Druhá dôležitá vec k behu je uvedomiť si, že bežíme len dopredu. Znie to samozrejme, ale väčšina z nás pri behaní zbytočne nadskakuje do výšky. Snažte sa čo najmenej nadskakovať a ťažisko mierne posunúť dopredu, teda ako by ste chceli spadnúť vpred - samozrejme len vo veľmi miernom náklone.
3.Keď sme počas behu dostatočne uvoľnení a neplytváme pohybmi navyše, nakoniec musíme ešte správne dýchať. Zistite si, aký rytmus je pre Váš beh najlepší. Väčšinou Vám po pár minútach telo samo napovie, ako správne dýchať - pokiaľ telo necháte a nebudete mu do toho zasahovať :) Podstatné je si tento pre Vás najlepší rytmus dychu zapamätať a začať s ním už od začiatku behu. Teda už keď štartujete, nedýchajte plytko, ale rytmicky a hlbšie, akoby ste už pár minút bežali.
4.Teraz prejdem k psychike. Prvým a základným problémom ľudí (a to nie len v behaní) je ten, že sa stále pozerajú kam idú, a nesústredia sa na to, kde sú teraz. To vedie k stresu a únave, samozrejme aj v behu. Sústredením sa na Váš cieľ behu, alebo len myslenie na to ešte tam to musím zvládnuť je zásadne nesprávne, pretože telo si rozkladá energiu len práve do tejto hranice a pokiaľ po zatáčke bežíte ďalej, pomerne rýchlo prestane vládať. Rovnako samotné sústredenie sa na to, toľko toho ešte pred sebou máte Vás vyšťaví.

Správnym riešením je sústrediť sa na samotný pohyb, teda ako keby ste sa vybrali na prechádzku bez cieľa. Nedávajte si v behu cieľ, kam až chcete dobehnúť! Behajte pre relax, rovnako ako sa prechádzate. Skúste sa to naučiť aj v normálnom živote a sami uvidíte, ako to pomáhať šetriť si zvyšky našej energie. No a pokiaľ sa naozaj chcete na nejaký posledný úsek popohať, stále si predstavte cieľ o dosť ďalej ako je v skutočnosti - tak do skutočného cieľa dobehnete ľahšie.
5.Ako som povedal v predchádzajúcom bode, sústredte sa najme na beh ako taký. Vnímajte Váš pohyb, priestor okolo seba a najlepšie - nepremýšľajte. Zabudnite na Vaše problémy a svet okolo, cíťte sa ako nejaké zviera, ktoré prechádza krajinou a len ju vníma okolo seba bez toho, aby premýšľalo alebo čokoľvek hodnotilo. Vnímajte svoj rytmický pohyb, dych a svet mihajucí sa okolo.