Ako si vložiť kontaktné šošovky


Aplikácia kontaktných šošoviek nie je zložitá vec. Dôležité je nájsť si ten svoj vlastný spôsob a natrénovať si to to doma, v kľude. Zručnosť vo vkladaní šošoviek sa Vám bude rýchlo zvyšovať a za pár dní to bude pre Vás otázka pár sekúnd.
1.Šošovky vyberieme z púzdra, ktoré má prevažne farebne rozlíšené pravé a ľavé oko pre tých, ktorí majú rozdielne dioptrie na pravom a ľavom oku.
2.Položíme si šošovku na koniec ukazováka a pozrieme sa na ňu zboku, aby sme videli jej hrany. Pokiaľ má šošovka tvar misky, a teda jej hrany sú vodorovné, v tom prípade je správne a nie je pretočená. Pokiaľ však má v pohľade do svetla na hranách vidideľné skosenie, máte je ju zrejme naopak a na oku Vám bude vadiť a oko vyvolá obrannú reakciu slzenia. (Pokiaľ si ju vložíte naopak, nerobte paniku a vkľude si ju rýcho vyberte. )
3.Pokiaľ si šošovku vkladáme prvýkrát, skúsme sa najprv dotknúť prstom svojho oka, aby sme sa nebáli s ním nabrať kontakt. Pri aplikácii kontaktných šošoviek musíme mať ruky vždy čisté. Šošovka pri vkladaní nesmie mať na sebe nejaké chĺpky alebo špinu. Pokiaľ sa nám na ňu niečo dostane, kvapnime na ňu kvapku roztoku a ukazovákom premyjme.
4.Dvoma prstami si roztvoríme oko, aby nám viečko nebránilo vloženiu a šošovku z konca ukazováka prikladáme k oku. Rôznym ľuďom vyhovuje mať oko v rôznej polohe. Niektorým viac v vyhovuje pri vkladaní pozerať sa do boku, niektorým nahor, niektorým len tak zahľadene do neurčita... musíme si nájsť vlastný spôsob, aký vyhovuje nám.
5.Vyberanie šošovky je spravidla ľahšie ako vkladanie. Priložíme si k oku prsty v tvare pinzety a pokúsime sa šošovku uchopiť a vybrať.
6.Po vybratí šošovky z oka na ňu nakvapkáme roztok a asi 10 sekúnd s ukazovákom premyjeme od proteínov.
7.Šošovky vložíme do púzdra, kde nalejeme roztok tak, aby v ňom šošovka plávala a pokryl ju až po vrch. Najlepšie, ak si ju odložíme správnou stranou, aby sme sa potom na ďalší raz nemuseli obťažovať s tým, či ju máme naopak.