Ako natočiť film?

Vytvoriť filmové  dielo nie je také jednoduché akoby sa nám to na začiatku mohlo zdať. Je potrebné si vopred premyslieť čo budeme natáčať, kde sa bude daná scéna realizovať a ako pristúpime k samotnej akcii. Okrem minimálne základných vedomostí pri práci s kamerou, ktoré by sme mali určite mať, je potrebné sa vybaviť aj kvalitným príslušenstvom a hlavne znalosťami, ktoré nám zaručia ten najlepší výsledok v podobe dobre spracovaného filmu. Pamätajme na osvetlenie. To je veľmi dôležité, pretože bez neho divák neuvidí nič alebo veľmi zle. Taktiež si vopred pripravme lepšiu kameru, aby pri natáčaní nevznikali zbytočné šumy v dôsledku lacného výrobku. Bez statívu a mikrofónu sa určite nezaobídete, takže tieto nevyhnutné časti si dopredu zaobstarajte. Keď už budete mať všetko pripravené, môžete začať s komponovaním záberov.
1.Pripravte a rozostavte si všetky kamery, ktoré máte k dispozícii v exteriéri, ale aj v interiéri. Správne ich natočte, aby ste dokázali zaznamenať každý dôležitý uhol, každý pohyb, ktorý herci urobia. Nemali by vám uniknúť ani tie najmenšie detaily, scénu si vopred pripravte tak, aby vám vo výslednom obraze nič neprekážalo. Ak sa vám to na prvýkrát nepodarí, nezúfajte a skúšajte to opäť. Niekedy sa jedna scéna natáča aj niekoľko hodín. Dôležitý je výsledok, ten by mal byť 100 percentný, aby ste zaznamenali úspech medzi divákmi, ktorí tak s chuťou siahajú najmä po online filmoch, keďže je pravdepodobné, že aj ten váš sa k nim priradí.
2.Nenechávajte nič na náhodu a zabezpečte si externý mikrofón. Nahráte tak podstatne lepší zvuk, ako keby ste využívali iba techniku, ktorá je zabudovaná priamo v kamere. Jeho výhody oceníte najmä v exteriéroch, kde vám hlavný zvuk môže narušiť miestny potok, krik okoloidúcich či brechot psov. Nezabúdajte ani na chránič proti vetru, ten je veľkým nepriateľom čistého zvuku vo vonkajších priestoroch. Ak by ste tvorili napríklad romantické filmy nechránený mikrofón by mohol celé nahrávanie pokaziť, pretože k romantike patrí skôr pokojná atmosféra ako nepríjemný zvuk depresívneho jesenného vetra.
3.Svetelné podmienky by mali byť splnené na sto percent, preto sa vopred uistite, či ich dokážete zabezpečiť. Aj keď nočné scény sa môžu nahrávať pri dennom osvetlení a tma sa neskôr technicky dorobí, je lepšie disponovať dostatočným množstvom umelého osvetlenia v podobe veľkých reflektorov a LED diódových svetiel.
4.Je nevyhnutné upevniť kameru na statív. Zabezpečí vám to kvalitné a čisté zábery a jasný obraz bez rozostretých objektov. Napríklad akčné filmy bez statívu jednoducho nenatočíte, pretože si vyžadujú maximálne pevnú kameru bez žiadnych otrasov. Aby ste zachytili všetky dôležité a hlavne rýchle pohyby ostro a jasne, stojan vďačne využijete.
5.Neustále hercov usmerňujte. Oni sa na scénu nepozerajú cez objektív kamery, ale sú priamo jej súčasťou, preto mnohé veci nemôžu zachytiť. Povedzte im o tom, aké máte predstavy, kde sa majú pohybovať, prípadne stáť.
6.Nakoniec už len ostáva samotné spracovanie natočeného videa. Snažte sa používať kvalitné programy, ktoré vám umožnia používať čo najviac funkcií, aby vaše video vyzeralo čo najkvalitnejšie. Nepoužívajte však neúmerné množstvo efektov, prípadne nemeňte farby tak, aby vám nakoniec nevznikol film, o ktorý nebude mať nikto záujem.