Ako meditovať

Meditácia je duševná činnosť, známa už po niekoľko tisícročí, prinášajúca človeku predovšetkým poznanie seba samého, ktoré následne prináša zdravie, pokoj, pozitívnejší pohľad na svet okolo, schopnosť viac si užívať života a byť v ňom zobudenejší.

V dnešnej dobe sa však celá spoločnosť sústreďuje na financie a prácu, zhrmožďovanie majetku a predbiehanie sa kto je v čom lepší a má viac. Trpí tak naša duša, ktorá v sebe drží potláčané pocity, ohraničená našimi obmedzenými pohľadmi na tento svet. A tak si ju radčej ešte viac nevšímame a náš vnútorný pocit smútku a stratenosti v tomto svete kompenzujeme opäť len útekom do sveta peňazí, majetku či virtuálnych svetov televíznych seriálov a počítačových hier.

Naša duša si zaslúži minimálne rovnakú pozornosť ako svet okolo a v tomto návode vám prinášam jednoduchý postup, ako meditáciou vypočuť samých seba, odstrániť nepotrebné pocity a dodať si pozitývnych pocitov radosti a sviežosti.

Nebudem tu zdôrazňovať dôležitosť pravidelnej meditácie, všetci dobre vieme, že stlačením klávesi z nás klavirista nebude. No sami uvidíte, že i ten jeden \"tón\" vašej následujúcej meditácie vo vás niečo zanechá a sami sa rozhodnete, či a ako často meditovať.
1.Prvým krokom je sa niekde pohodlne usadiť a to predovšetkým kde nebudete nikým rušený a budete mať okolo seba minimálne množstvo rušivých faktorov. Nájdite si pohodlnú pozíciu v sede, či už na stoličke, posteli alebo na zemi, ideálne však sedte vzpriamene. Počítajte s tým, že takto budete musieť vydržať sedieť niekoľko minút.
2.Zatvorte alebo privrite oči a začnite dýchať nosom. Váš dych by mal byť hlbší ale pokojný, nie silený. Medzi nádychom a výdychom si môžte spraviť plynulú pauzu, takto sa vám dych viac upokojí.
3.Sústredte sa takto na váš dych niekoľko dýchacích cyklov až kým sa upokojíte, zabudnete na všetky problémy a trápenia z dnešného dňa a začnete príjemne relaxovať. Vnímajte ako sa dnes má a cíti vaše telo a vaša duša.
4.Takto sústredený na dych si začnite predstavovať, že spolu s dychom do seba nadychujete aj emócie spokojnosti, sviežeho zdravia, optimizmu alebo čohokoľvek čo budete chcieť. Súčasne s výdychom si predstavte, ako vás opúšťajú opáčne emócie, ako stiesňujúce pocity, trápenia, smútok či beznádej. Pokiaľ vám to vyhovuje, môžte si pri tom predstavovať pozitívne emócie ako svetlo či bielu energiu, ktorú vdychujete a zas negatívne emócie ako tmavú, špinavú energiu či šedé svetlo. Je to na vás, ako si meditáciu spríjemníte a spestríte.
5.Dýchajte takto kým vám to je príjemné a kým máte pocit, že este potrebujete prijímať pozitívne či sa zbavovať negatívneho. Následne sa opäť vrátte k tichej bezmyšlienkovej koncetrácii na dych a postupne ukončite vašu meditáciu.