Ako cestovať s koňom

  Či poveziete koňa v prívese alebo v aute, musíte skontrolovať, či je vozidlo bezpečné. Treba dbať aj na podlahu a presvedčiť sa, či je zdravá a či niekde nezačína hniť.Je niekoľko vecí, ktoré musíte pred cestovaním s koňom urobiť.
1.PRAKTICKÉ ZÁLEŽITOSTI:
Väčšina prepravníkov na kone má na bokoch otvory , ktoré sa vždy musia udržiavať čisté a neupchaté. Prepravník aj rampa musia mať protišmykovú podlahu. Možno použiť aj slamu, no tá sa musí po každom použití prepravníka vyčistiť. Koňa v prepravníku upevnite povrazom za priväzovacie krúžky. Ak veziete prepravník vy presvedčte sa, či vyhovuje všetkým dopravným predpisom a či máte príslušný vodičské oprávnenie. Pri prevoze koňa so sebou vždy majte lekárničku – pre kone i pre ľudí – ako aj vedrá a vodu.
2.CESTA S KOŇOM:
Ak pri prevoze koňa v prepravníku šoférujete, nikdy nezabúdajte, že v ňom máte zviera a jazdite s ohľadom na to. Nechoďte rýchlo a v zákrutách spomaľte, aby kôň nestratil rovnováhu  a na brzdenie si nechajte dostatok priestoru. Čím hladšie prebieha jazda, tým lepšie pre koňa. Jazdite čo najnehlučnejšie, aby ste koňa neznepokojili. Berte ohľad aj na počasie – ak je to možné, silnému vetru sa treba vyhnúť. Mnohým koňom je pri prevoze teplo, často zo vzrušenia a nervozity, a ak ich je v aute viac, produkujú teplo, takže nechajte otvorené vetracie otvory a kone primerane prikryte.
3.VYBAVENIE:
Základné cestovné vybavenie:
Nesmierne dôležité sú chrániče nôh. Jestvuje mnoho chráničov nôh, ktoré sú vytvarované na ochranu zápästia, pätového kĺbu a spodných častí až po kopyto. Dajú sa rýchlo a jednoducho nasadiť, ich nevýhodou však je, že sa niekedy samovoľne uvoľnia, najmä ak je už tkanivo staré. Sú v štandartných veľkostiach, preto niekedy nesedia celkom uspokojivo. Lepšie je použiť bandáže, ktoré sú nevyhnutnou ochranou pätového hrboľa a zápästia. Najlepšie sú kožené s plsteným okrajom. Sú síce drahé, ale pri dobrej starostlivosti vydržia celý život. Niektorý ľudia používajú na cestovanie prečnievajúce chrániče, čo je tiež dobrý nápad. Ďalším zraniteľným miestom je chvost. Chvost treba chrániť chvostovou bandážou pod chráničom. Sú rozličné typy chráničov, kožené však poskytujú najlepšiu ochranu a sú veľmi trváce. Je vhodné aby kone pri cestovaní mali aj chránič väzov, u menších koní to nieje až také dôležité. Chrániče väzov sú rôznych štýlov a všetky dobre chránia túto citlivú oblasť. Či treba koňa počas jazdy prikryť, závisí iba od počasia a od toho, koľko koní sa s ním povezie v jednom vozidle. Akúkoľvek prikrývku požijete, dbajte, aby bola dobre pripevnená a žiadna jej časť sa netrepotala ani nevliekla, pretože by sa mohla o niečo zachytiť alebo vyplašiť koňa.