Ako si vybrať správneho koňa

Pred tým, ako sa rozhodnete kúpiť si koňa alebo poníka, je veľmi dôležité uvedomiť si, že vlastniť ho vyžaduje čas, prácu aj peniaze. Počiatočná suma pri kúpe koňa je vždy nižšia v porovnaní s nákladmi na jeho chov. Ak pomýšľate na chov koňa doma , musíte sa presvedčiť, či máte správne vybavenie. Iná možnosť je mať koňa v nájomných podmienkach, čo je síce finančne náročnejšie, ale pre mnohých viac vyhovujúce.
1.VÝBER A KÚPA KOŇA:
Ak si kupujete koňa, je pravdepodobné, že ho budete mať niekoľko rokov, preto sa presvedčte, či kupujete takého, ktorý je pre vás vhodný, vyhovuje vašim okolnostiam, vedomostiam i schopnostiam. Začiatočník urobí dobre, ak si so sebou na obhliadku koňa vezme niekoho skúsenejšieho, ktorý často zbadá niečo, čo by on mohol prehliadnuť. Kúpa koňa môže byť zdĺhavý proces a možno strávite niekoľko mesiacov prezeraním rozličných typov, kým nájdete toho, ktorý vám najviac vyhovuje. Venujte hľadaniu dostatok času a neunáhlite sa kúpou. Snažte sa klásť majiteľovi čo najviac otázok, aby ste sa čo najviac dozvedeli o koňovi a jeho minulosti.
2.SKUTOČNOSTI, KTORÉ TREBA ZVÁŽIŤ PRED VÝBEROM KOŇA:
Povaha: Je dôležité hľadať koňa, na ktorom sa budete cítiť bezpečne a ktorému môžete dôverovať.
Vek: Je lepšie kupovať už cvičeného koňa, ktorý vykonával všetky činnosti, ktoré by ste s ním chceli robiť vy. Tieto požiadavky budú spĺňať kone vo veku sedem-osem rokov a staršie.
Pohlavie: Ak ste nie veľmi skúsený jazdec, určite nepomýšľajte nad kúpou žrebca. Kobyly môžu byť v jarných a letných mesiacoch temperamentnejšie, keď sa v pravidelných intervaloch dostanú do ruje. Niektoré kobyly však neprejavujú žiadne zmeny v správaní. Valach má naopak vo všeobecnosti menší sklon k náladovosti ako kobyla. Ak ale nájdete koňa, ktorý vám vyhovuje, naozaj nezáleží na tom, či to je kobyla alebo valach.
Výška: Mali by ste si hľadať koňa, ktorého neprerastiete o niekoľko mesiacov, no zároveň takého, ktorý pre vás nieje priveľký.
Schopnosti: Je dobré vybrať si koňa, ktorý je skúsenejší ako vy a od ktorého sa môžete učiť.
Cena: Vždy treba mať stanovenú hornú hranicu. Kôň, ktorý vyzerá najlepšie je väčšinou drahší ako je vaša hranica, preto sa vždy oplatí opýtať predajcu, či je ochotný zmeniť ponuku.