Ako na maľovanie bytu?

Chystáte sa prerábať niektorú z izieb a rozhodli ste sa rovno aj vymaľovať? Veľa ľudí si na túto prácu najme odborníka.. Ak však patríte medzi kutilov, ktorí sa len tak nejakej výzvy nezľaknú, stačí navštíviť najbližšie farby laky, nakúpiť potrebnú výbavu a môžete sa pustiť do práce. Prinášame vám stručný návod ako na to.
1.V prvom rade musíte danú miestnosť úplne vypratať alebo aspoň popresúvať všetok nábytok do stredu miestnosti. Následne je potrebné ho obaliť ochrannou fóliou. Ušetríte si tak starosti s následným umývaním nábytku. Fólie prilepte s papierovou maliarskou páskou, ktorá nezanecháva stopy po lepidle.
2.Pred začatím samotného maľovania si nezabudnite skontrolovať staré nátery. Tie musia byť pevné a nesmú sa odlupovať. Ak je vrstva doterajšieho náteru porušená, je potrebné ju dôkladne oškrabať alebo obrúsiť.
3.Ak ste si miestnosť, ktorú sa chystáte malovať okrášlili obrazmi či poličkami uchytenými klincami, čaká vás krok navyše. Pred nanesením nového náteru treba najskôr diery po klincoch zatmeliť sádrovými či akrylátovými stierkami. Tie sa zväčša predávajú vo forme pasty, ktorú nanesiete na poškodené miesto.
4.Teraz vám už nič nebráni v nanesení nového náteru. Farbu môžete nanášať pomocou štetky, valčeka alebo dokonca striekaním. Ak nanášate farbu na steny v izbách s vyšším stropom, istotne sa vám zíde aj teleskopická rukoväť, vďaka ktorej sa vyhnete použitiu rebríka.

Začíname vždy pri rohoch a zložitejších miestach. Následne sa nanáša farba plošne. Snažte sa farbu nanášať čo najviac rovnomerne, tak aby nestekala. Prebytočnú farbu na valčeku či štetke otrite o mriežku.
5.Ako prvý sa nanáša podkladový náter (zväčša biely). V prípade, ak malujete rovnakou farbou, podkladový náter sa nanášať nemusí.
6.Po uschnutí sa nanáša konečná farba. Či už ide opäť o bielu, či farebnú.