Ako vyčistiť komín

Máte doma komín a cítite že už nespaľuje tak ako predtým? Príčinou je usadenie sadzí v komíne,  ktorý zabraňuje dostatočnému ťahu.
1.Predtým, ako začneme čistiť komín, si musíme zohnať náradie. Najdôležitejším nástrojom kominárov je kominársky set s kefou (štosákovým) a tyčí (nastaviteľnou) alebo takzvaný kominársky strojček s lanom a takzvaným slniečkom. Náradie zoženiete v obchodoch pre domácich kutilov. Stačí sa pri pokladni opýtať a predavač Vám určite ochotne pomôže pri výbere správneho náradia. Dávajte si ale pozor, aby malo náradie zodpovedajúci priemer komína. Môže sa Vám ľahko stať, že bude príliš úzke a komín s ním kvalitne nevyčistíte alebo naopak, že bude príliš hrubé a do komína ho nezmestíte.
2.V tomto návode si vysvetlíme, ako komín čistiť z hora. Najprv si musíme v dome či byte utesniť dvierka. Prach, špina a decht by sa mohli dostať cez štrbiny dnu. Potom vylezieme na strechu a pripravíme samotný komín. Musím dať dole striešku alebo hlavicu v prípade, že je nimi komín vybavený.
3.Samotné čistenie komína nie je technicky náročnou záležitosťou. Pokiaľ použijeme povraz zo strojčekom musíme lano spúšťať a vyťahovať, aby sme vyčistili aj usadenejšie sadze. Pokiaľ použijeme tyč s kefou, postup je rovnaký, ale musíme postupne pridávať diely aby sme tyč predĺžili.
4.Po tom, ako sme komín vyčistili si pripravíme nádobu do ktorej sadzu zhrnieme, ideálne plechovú a takisto aj lopatku a metličku. Miesto pred krbom je vhodné si podložiť nejakým nehorľavým materiálom. Všetky sadze z krbu dôkladne vymetieme, aby ostal čo najčistejší.