Ako ráno vstať


Aj vy máte problém so skorým ranným vstávaním? Na zvonenie budíka reagujete len jeho zaklapnutím a ďalej si sladko polihujete? Dlhé vylihovanie v posteli nám uberá množstvo hodín času, ktoré v súčte napríklad za rok môže znamenať aj týždne života zabitého tým, že sa nám proste nechce vstať. V tomto návode si povieme, čo je hlavnou príčinou nášho polihovania a ako sa naučiť pravidelne a automaticky vstávať.
1.Určite to poznáte: ráno vám zazvoní budík a v hlave sa automaticky spustia myšlienkové pochody v zmysle

"Ako mi je v tej posteli príjemne teplo, vonku bude zima, ešte si poležím."

"Už vstávam, len ešte chvíľka, potom si hneď pôjdem spraviť raňajky a pustím sa do toho, čo treba spraviť. Urobím to a to ... zzzz"

Alebo klasické používanie vôle v zmysle "Tak vstávaj! Prečo ma tie nohy nepočúvajú?? Celý som unavený, čo by som tak mal spraviť, aby som vstal? Ako sa donútiť... zzz"

Asi už sami dobre viete, že nič z toho Vás vstať nedonúti. Bojovať sami so sebou je ráno úplne zbytočné, keďže v danej chvíli nepracuje vaše bežné vedomie, pomocou ktorého ste sa včera večer rozhodli vstať o 6:00, ale vedomie rozospatého človeka, ktorý chce spať ďalej. Tade cesta nevedie.

A nevedie taktiež ani cez vieru v to, že ak si kúpite domáce zvieratko, (napríklad mačku), tak to vás bude budiť. Ani náhodou - veľmi rýchlo si navykne na váš spôsob života :)
2.Proces ktorý prebieha ráno pri zazvonení budíka je nutné si zautomatizovať. A to bez akéhokoľvek myšlienkového dialógu. Vaše myšlienky sú práve to, čo spôsobuje, že ešte ostanete ležať. A vaším presviedčaním či premýšľaním to len podporujete. Riešením je zvyk.
3.Ako si na veci zvykáme? Tréningom a teda opakovaním. Preto najúčinnejším riešením je vstávanie zautomatizovať. Skúšaním tohto cvičenia iba ráno sa ale naučíte akurát nevstať ako vstať. Tak ako ste si doteraz navykli po zaklapnutí budíka poležať si. Cvičiť treba cez deň, keď máte nad svojim telom plnú kontrolu. Celý proces vstávania tak treba vytesniť z vedomia a podať ho čo najviac do kompetencie nášho nevedomia. To zvládnete následovne.
4.Minimálne zo začiatku to bude chcieť aspoň párkrát fyzicky simulovať vás ranný proces vstávania. Zatiahnite si po zotmení žalúzie, prezlečte sa do pyžama, nastavte si budík o 2 minúty neskôr a navoďte si pocit ospalosti čo najvierohodnejšie. Až budík zazvoní, bez akéhokoľvek premýšľania ho hneď zaklapnite, zhlboka sa nadýchnite, ponaťahujte svaly, vstaňte, usmejte sa a spravte prvú vec, ktorú po zobudení bežne robíte - napríklad choďte do kúpeľne alebo sa oblečte.
5.Pokiaľ máte dobrú predstavivosť, po pár fyzických opakovaniach môžu nasledovať opakovania vo vašej predstavivosti. Robte to každý deň aspoň 10x. Telo si na to takto zvykne a proces vstávania sa pre vás stane automatickým. Ráno tak budete to isté robiť bez myšlienok a spamätáte sa, že ste už vlastne v kúpeľni a bez problémov ste vstali. A ako to u zvykov chodí, bude vám to neskôr ešte aj chýbať.
6.Dôležité je opakovať to každý deň, kým sa to pre vás nestane automatickým a budete takto vstávať bez premýšľania či bojovania so samým sebou. Hlavne zo začiatku si nastavujte ráno budík radšej stále na rovnaký čas. Spať chodte až budete unavený. Nie skôr, ani si organizmus nepreťažujte. Čas chodenia späť sa vám tak následne sám prispôsobí rannému vstávaniu.