Kontrolný zoznam, s ktorým bude vaše auto na príchod chladnej sezóny dokonale pripravené

Keď sa ulicami preháňa ľadový vietor a sneh pokrýva ulice a stromy, je už v skutočnosti príliš neskoro na to, aby ste skontrolovali vhodnosť vášho auta na zimu a vykonali potrebné práce. Začiatok jesene, ktorý sa blíži, je ale na takúto kontrolu ideálne obdobie.

Dôležité je, aby ste vedeli, ktorých konkrétnych bodov sa takáto analýza týka.

    1. Skontrolujte autobatériu

Asi žiadna iná súčiastka v aute nie je v zime namáhaná viac ako autobatéria. Sú ňou napájané všetky systémy vozidla, preto je veľmi dôležité vyhnúť sa jej poruche. Svetlá a ohrievač sú hlavnými spotrebičmi energie autobatérie v zime. V dielňach vám skontrolujú napätie a výkon pri studenom štarte, očistia a namastia póly a svorky, ak je to potrebné, dobijú batériu alebo nainštalujú novú. Určite na tento krok nezabudnite.

    1. Otestujte brzdy

Najmä pri jazde v horách alebo na užších a strmších priechodoch sú brzdy vystavené skúške na ľade a snehu. Pred prvým mrazom by ste si preto mali otestovať brzdy, dôležité brzdové kotúče a platničky. Je vhodné skontrolovať aj starnutie brzdovej kvapaliny, obsah vody v brzdovej kvapaline a správnu hladinu naplnenia.

    1. Skontrolujte svetlo

Ak máte preverenie kvality brzdových platničiek za sebou, je čas prejsť na rovnako dôležité svetlá. Svetlomety sú povinné v mnohých krajinách EÚ a v mnohých aj počas dňa. Ak jazdíte bez svetiel, môžete očakávať pokuty, ktoré sa môžu pohybovať od 7 do 200 eur. Podľa štúdie jazdilo v roku 2013 každé tretie auto s chybnými svetlami.

Pri kontrole svetiel sa kontroluje funkcia všetkých svetiel, systém čistenia svetlometov a správna výška svetlometov. Pretože lampy tiež starnú a strácajú svoju svietivosť, mali by sa v prípade potreby vždy vymieňať v pároch.

    1. Doplňte dôležité tekutiny

Aj auto potrebuje dodržiavať „pitný režim“. Nemrznúca zmes v systéme ostrekovačov zaisťuje jasný výhľad a chladiaca kvapalina chráni pred drahým poškodením motora už pri teplotách mínus 25 stupňov Celzia.

Pri zimnej kontrole by sa mal tiež skontrolovať aj vek a hladina motorového oleja. Ak máte ešte klasický kľúč od auta, je vhodné ošetriť zámky dverí grafitom a sprejom na zámky, aby sa dali spoľahlivo otvárať. Aby sa gumové tesnenia dverí cez zimu nestali poréznymi, mali by sa potrieť glycerínom alebo silikónovým gélom. Lak a spodok vášho auta lepšie znesú zimnú špinu, lúh a soľ, ak auto prejde autoumyvárňou približne každé dva týždne a dostane občas podmasku a voskovú pečať.

Takto pripravené auto vám potom bude dobre slúžiť aj v tej najväčšej zime.

Zdroj obrázka: MMD Made my dreams/Shutterstock.com