Riešite malú detskú izbu? Vieme, ako vyzrieť na nedostatok miesta

Miesto pre hru, odpočinok, ale aj učenie sa. Práve tieto funkcie by mala spĺňať detská izba. Avšak jej zariaďovanie je pre rodičov niekedy až výzvou. A prečo? Na vine sú malé priestory, kde doslova zvádzame boj s každým centimetrom navyše. O to horšie, keď sa do malej izby majú pomestiť hneď dve až tri deti. Ak aj vy premýšľate, ako zariadiť malú detskú izbu, ste na správnom mieste.


Zariaďovanie menšej detskej izby môže byť ťažké, ale nie nereálne. Ak aj vy stojíte pred výzvou v podobe rekonštrukcie detskej izby, alebo sa sťahujete do nového bytu či domu, kde nie je miesta nazvyš, sú rady, ktoré sme pre vás v tomto článku spísali, tým pravým pre vás. Pre vizuálnu inšpiráciu môžete tiež nahliadnuť do našej fotogalérie.

Steny a podlahy detskej izby

Najideálnejšie farby do malej detskej izby sú tie svetlé. Ak použijeme vhodný odtieň našej obľúbenej farby, môže aj malá izbička pôsobiť vzdušne. Medzi ideálne farby patria napríklad rôzne odtiene bielej či béžovej farby. Ďalej potom pastelové odtiene ružovej, modrej či zelenej. Pokiaľ chcete izbu vymaľovať dvoma farbami, môžete výraznejšie z farieb kombinovať napríklad so sivou. Naopak nevhodnou farbou do detskej izby je hnedá (pre malé deti ide o príliš nudnú farbu, naopak dospievajúci ju môžu oceniť). O optické zväčšenie priestoru sa môže postarať aj tapeta so zvislým vzorom, ktorá izbu opticky predĺži. Ak chcete pracovať aj so sýtejšími farbami, skúste izbičku zariadiť v kombinácii viacerých odtieňov tej istej farby.

V prípade, že chcete, aby izba vyzerala čo najviac priestranne, zamerajte sa aj na strop a podlahu. Podlaha by mala byť o trochu tmavšia než maľovka. To však neznamená, že by mala byť tmavá. Strop nechajte v bielej farbe.

TIP: Ďalšie optické zväčšenie izbičky dosiahnete použitím zrkadiel. Vždy sa ale snažte, aby sa v odraze neobjavilo prehnané množstvo vecí. Izba by pôsobila ešte plnšie.

Nábytok do detskej izby

Čo sa týka nábytku, kedysi sa bežne praktizovalo zariaďovanie izbičky z toho, čo bolo v iných miestach našich domovov zbytočné. Pri zariaďovaní malej detskej izby je však potrebné venovať pozornosť výberu kvalitného nábytku, ktorý sa do izby dokonale vojde. Jednou z možností je výroba zostavy nábytku na mieru. Ak sa rozhodnete zariaďovať izbu svojpomocne s tým, čo si sami nakúpite, snažte sa o to, aby boli všetky veľké kusy nábytku umiestnené pri stenách. Stredová časť izby by mala zostať, pokiaľ je to možné, voľná. Aby sa malo dieťa kde hrať. Snažte sa využiť každý výklenok i roh.

Veľmi dobre môžu vyzerať zavesené skrinky, pod ktorými možno veľmi ľahko vytierať. Podobný efekt dosiahnete aj pri použití nábytku na nožičkách. Pri využívaní priestoru na maximum sa nebojte do izby umiestniť aj skriňu, ktorá bude siahať až k stropu. Horná polica môže slúžiť na uskladnenie menej používaných vecí.

Detská posteľ

Posteľ pre deti je niečím, čo môže zabrať aj väčšinu priestoru, ktorý v detskej izbe máme. Preto sa snažte zadovážiť takú posteľ, ktorá celú izbu "nezahltí". Môžete zadovážiť napríklad detskú posteľ, ktorá bude zabudovaná vo výklenku medzi skriňami. Ďalšou možnosťou je posteľ, ktorá je súčasťou nábytku ako takého. V prípade vyvýšenej postele možno využiť priestor pod ňou vytvorený na uskladnenie hračiek. V prípade vyvýšenej postele možno miesto pod ňou vzniknuté využiť na umiestnenie písacieho stola. Ten by však mal byť dokonale osvetlený.

Tipy pre vás

  • Detskú izbu sa snažte zariadiť v čo možno najsvetlejších farbách. Aj vhodne zvolené osvetlenie môže izbu pohľadovo zväčšiť. Okrem centrálneho svetla sa snažte mať v izbe lokálne svetlo - napríklad lampička na nočnom stolíku.
  • Snažte sa vyhnúť divokým kombináciám výrazných farieb, ale aj robustnému nábytku z masívu. Izbe budú svedčiť najmä police a skrine z ľahších konštrukcií.
  • V prípade, že chcete, aby malo dieťa v noci v izbe dokonalú tmu, kúpte rolety či žalúzie. Veľké závesy by zabrali zbytočne veľa miesta.