8 spôsobov, ako Slováci šetria na internete

Spôsobov ako ušetriť na internete je nepreberné množstvo. Zľavové kupóny, výpredaje, nákupy z čínskych e-shopov i slovenská vynaliezavosť skladať sa na poštovné. My sme si pre vás vybrali 8 najlepších spôsobov, ako ušetriť.

1. Heureka a porovnávače

Kto by nepoznal tento veľmi známy porovnávač cien tovaru. Na Heurece porovnáte stovky tisíc položiek. Od oblečenia, spotrebiče až po výbavu do auta. Produkty sú roztriedené do desiatok kategórií a hľadanie je naozaj jednoduché a prehľadné. Stačí si vybrať svoj produkt, treba notebook a potom si nastaviť parametre ako cena, výbava alebo dostupnosť. Nie je však tajomstvom, že Heureka nie je jediným porovnávačom, využiť môžete napríklad aj pricemania.sk.


Reklama si porovnáte všetky tovary a vyberiete najvýhodnejšiu možnosť.

2. Čínske e-shopy

Ďalšou možnosťou ako ušetriť sú čínske e-shopy ako AliExpress či Banggood. Nakupovanie cez tieto portály je cenovo výhodnejšie ako v tuzemských, kvôli chýbajúcej marži. Cena je nižšia aj vďaka celosvetovému dopytu po tovare oproti tuzemským obchodom. K tomu využite zľavové kupóny od obchodníkov a nakupujte za výhodnejšie ceny. V tejto dobe sa nemusíte báť zbytočných poplatkov za poštovné cez polku sveta alebo vysokého cla. Stačí si len vyfiltrovať tovar, kde nič nemusíte platiť. A vďaka expanzii sa pomaly a iste presúvajú sklady aj do Európy a tým pádom nemusíte na tovar čakať dlhé týždne. Skúste taky americký eBay, Wish, Amazon alebo GearBest.


Na Aliexpressu nájdete veľmi lacný tovar s doručením zdarma.

3. Kupónovej portály

Veľmi obľúbené u slovenských zákazníkov okrem vyššie spomínaných akcií sú takzvané kupónovej portály. V čom spočíva tak veľká obľúbenosť kupónových portálov? Veľa e-shopov ponúka na svojich stránkach (ako Alza.sk apod.) obrovské množstvo zliav, ktoré sa potom horšie hľadajú a vďaka zľavovému portálu máte všetko na jednom mieste, prehľadne a na jedno kliknutie. Ďalej tu môžete nájsť zľavové kupóny a kódy, ktoré normálne získate pri odoberaní noviniek (newsletter). Tým pádom máte o starosť menej a zbavíte sa zbytočných e-mailov. Využiť môžete napríklad kuponový portál PromoKupon. Stránky PromoKupon poskytujú zľavové kódy pre nepreberné množstvo e-shopov.

Stránky pôsobí prehľadne a ponúkajú veľkú várku e-shopov alebo internetových služieb. Internetové obchody sú radené do rôznych kategórií ako cestovanie, elektronika, oblečenie alebo zdravie. Môžete pomocou vyhľadávača vpravo hore hľadať zľavy v obchodoch, ako je Alza, Heureka, Zoot, Footshop a vyberať z ďalších desiatok e-shopov. Pozrite na zľavové kupóny, výpredaje, cashback akcia apod. Zľavové kódy sa automaticky skopírujú do schránky a jednoducho ho potom vložíte v košíku. Prípadne skúste rozšírenia do prehliadača, ktoré zjednodušia uplatnenie zľavových kódov.

4. Cashback portály

Cashback sa stal na Slovensku veľmi populárnym, vďaka nemu môžete totiž dostať niekoľko percent z nákupu späť. Medzi tuzemské služby patrí napríklad Tipli alebo Navratné peniaze. Nezabudnite ale na to, že výber býva podmienený od určitej sumy. Ak nenakupujete často, tak tento limit neprekročíte a peniaze vám za nejakú dobu prepadnú cashback portálu. To sa u kupónového portálu nestane, svoju zľavu za využitý kupón máte istú.

Niekedy cashback ponúkajú priamo výrobcovia elektroniky, kedy po registrácii produktu dostanete peniaze od nich späť. S týmto sme sa mohli stretnúť treba pri kúpe fototechniky od Canon alebo Nikon.

5. Objednáme to spolu a zložíme sa na poštovné?

Pamätáte si, kedy vás niekto oslovil, či si nechcete niečo spoločne objednať, aby ste sa zložili na dopravu? Typicky slovenské šetrenie, ktoré sa mnohým ľuďom stále oplatí. Ale Slováci si v poslednej dobe začínajú viac vážiť svojho času a skôr od toho ustupujú. Môže za to hektická doba, kedy je jednoduchšie dať za dopravu pár eur, než sa so svojím známym dohadovať, kedy a kde si objednanú vec odovzdáte.

Navyše veľa e-shopov poskytuje dopravu zadarmo už od pomerne nízkych súm. Rozmohlo sa tiež doručovanie cez víkend alebo vo večerných hodinách a vo veľkých mestách aj doručovania počas jednej hodiny od objednania. To skôr štandardne dopravcovia neponúkali a je dobre, že sa prispôsobili dobe.

6. Ako vrátiť investíciu do kúpeného tovaru? Prenajímajťe ho

Veľa ľudí má veci, ktoré nepotrebujú využívať často a zostávajú im ležať doma. Predať ich nechcú, pretože ich potrebujú treba raz alebo dvakrát do roka. Zbytočne leží v kúte a nič sa s nimi nedeje. Tu by sme sa mohli inšpirovať od Čechov, ktorí s tým už niečo robia a môžu si k tomu aj poriadne zarobiť. V Česku totiž existuje portál Půjčim.to, ktorý umožňuje nepotrebné veci prenajať a ľudia si tu požičiavajú veci za poplatky. Je to jednoduché a veľa ľudí si na tom prizarába. Populárne sú treba GoPro kamery, drony alebo prívesy za auto. Požičiavanie vecí a zdieľaná ekonomika teraz začína byť naozaj cool.

Prečo si kupovať dron za desiatky tisíc, keď si ho môžete požičať za pár stoviek?

7. Šetrite na dovolenkách pomocou Last minute a Airbnb

Prečo platiť cestovkám dvojnásobok sumy za dovolenky, keď môžete rovnakú kvalitu kúpiť oveľa lacnejšie. Stačí pozerať po last minute zájazdoch napríklad od Invie. Väčšinou máte jeden až tri dni na zbalenie, ale ušetríte aj viac ako polovicu. V prípade nedostatkov zájazdov skúste individuálne dovolenky, kedy si kúpite bývanie treba cez Airbnb a letenky na Kiwi. Vyššie spomenuté kupónovej portály vám pomôžu získať zľavy aj na tieto stránky. Cestovanie nebolo nikdy tak jednoduché ako v dnešnom online svete.

8. Dajte si to do nákladov

Veľa produktov môžete využiť pre svoje podnikanie a dať si je do nákladov. Medzi klasické uznateľné položky patrí počítač, telefón alebo kancelársky nábytok. Ale samozrejme záleží na type podnikania. Úspora oproti klasickému vyplatenie zdanené mzdy a nákupu tovaru za plnú cenu s DPH, je obrovská. Ak tú možnosť máte, bolo by hlúpe si produkty pre podnikanie kupovať za vlastné peniaze.

A samozrejme, nikto vám nebráni čo najviac týchto spôsobov skombinovať a ušetríte maximum :-)