Ako rezať závit

Pomocou závitu sa dajú spojiť rôzne diely alebo súčiastky. Ponúka tiež možnosť výrobok znovu rozmontovať. Aby všetko správne fungovalo, je potrebné dodržať správny postup.

Čo budete potrebovať na vnútorný závit

Závit si môžete vyrobiť aj v domácej dielni. Budete potrebovať vrták, kvalitné závitníky pre požadovaný typ závitu a olej. V prípade potreby sa vám môže zísť aj pilník na kov. Čo sa týka závitníkov, budete potrebovať tri. V prvom kroku si vyberte závitník označený jedným prúžkom. Odoberiete ním približne 60 % materiálu. Následne použite závitník s dvoma prúžkami. S jeho pomocou odoberiete 30 % materiálu. Nakoniec vezmite závitník s troma prúžkami alebo bez prúžku — závisí od označenia, ktoré používa výrobca. Tento sa nazýva aj kalibračný a odoberie posledných 10 % materiálu.

Pred tým, ako začnete vŕtať, si materiál upevnite do zveráka. Pri vŕtaní musí byť celkom stabilný, inak by ste otvor nevyvŕtali správne.

Otvor pre závit si predvŕtajte vrtákom s veľkosťou 80 % požadovaného priemeru závitu. Potom namastite závitník olejom a vyrezávajte otvor. Úlohou oleja je predĺžiť životnosť závitníka. Pozor na presné umiestnenie závitníka — musí byť v kolmej polohe vzhľadom k materiálu. Pri vyrezávaní otvoru vyvíjajte rovnomerný tlak a postupujte pomaly. Po jednej otáčke sa vždy o štvrť otáčky vráťte späť. Keď použijete všetky tri závitníky, môžete otvor vyskúšať skrutkou.

Ako na vonkajšie závity

Na vytvorenie vonkajších závitov budete potrebovať závitové očká a vratidlo. Materiál musí byť pevne uchopený do zveráka ako pri výrobe vnútorného závitu. Vezmite vratidlo na očká a závitové očko do neho nasaďte. Ak pri výrobe použijete aj olej, závitové očko bude mať dlhšiu životnosť. Olejom namažte materiál aj očko. Pracujte pomaly a dbajte na správne umiestnenie vratidla, aby ste závit nevyrezali nakrivo. Dôležitý je tiež rovnomerný tlak. Po každej otáčke sa môžete vrátiť o jednu štvrtinu otáčky naspäť. Nakoniec vyrobený závit vyskúšajte.

Zdroj obrázka:Sugrit Jiranarak/Shutterstock.com