Industriálne bývanie povyšuje nedostatky na umenie

To, čo by ste kedysi nepovažovali za bežný štandard bývania, je dnes trendovou súčasťou. Trčiace rúry, trubky či iné stavebné nedostatky sú priblížením priemyselného sveta a čoraz populárnejším dizajnom. Ak ste ešte nemali to dočinenie, zoznámte sa s industriálnym štýlom a jeho charakteristickými prvkami, ktoré si z priemyselných tovární našli svoje uplatnenie aj v obytných zónach.

Drsný pôvab, ostré kontúry a zvýraznenie nedostatkov. Také je typické bývanie v industriálnom štýle, ktoré dokáže všetko toto pretaviť do funkčného celku v útulnom a dizajnovom prevedení. Jeho začiatky súvisia s revitalizáciou priemyselných zón na plnohodnotné formy ubytovania, pričom nešlo o obmenu industriálneho dizajnu ale o jeho zvýraznenie. Tento štýl je jednoducho svojský a pokiaľ viete, čoho sa držať, má niečo do seba.

Nedotknuteľnosť pôvodného stavu

Rušivé prvky sú povýšené na hlavnú dominantu interiéru a to, čo je považované za nevkus, sa stáva umením. Tento štýl má pomerne blízko k minimalizmu, obohacujú ho však netradičné interiérové prevedenia. Práve tieto nedostatky si ale väčšina z nás nedokáže ani len spojiť s niečím dizajnovým, o to väčšie prekvapenie je pre mnohých to, aké moderné, vzdušné a praktické môže industriálne bývanie vlastne byť a pritom si ponechať aj svoj pôvodný stav.


Pôvodný stav interiéru zostáva v nezmenom stave a tvorí výrazný prvok priestoru.
(
PlusONE / Shutterstock.com)

Farby inšpirované priemyselnou výrobou

Čierna, šedá, sivá a hnedá sú pre priemyselné odvetvie úplnou samozrejmosťou, mnohým však takéto spojenie do obytných priestorov jednoducho nesedí. Ak ale siahnete po správnej kombinácii a doladíte ju medenými doplnkami a pútavým dizajnom bytového textilu, vôbec tieto priestory nebudú vyzerať fádne či priveľmi tmavo, ale v tomto spojení jednoducho vyniknú.

Surové spracovania interiéru

To, čo by ste bežne pri bývaní nevyhľadávali, má v industriálnom prevedení vysokú prioritu. Či už ide o surovosť betónu, neopracované povrchy, vinylovú podlahu alebo aj nedokonalý náter, v tomto štýle má všetko zmienené svoje opodstatnenie. Vďačným prvkom je aj viditeľná tehla, obzvlášť ak je súčasťou nedokončeného náteru či zubom času zdeformovanej plochy. Nič z toho sa nekamufluje. Trčiace rozvody, masívne vodovodné potrubie či zvyšné časti oceľových konštrukcií a trámov. Všetko spomínané má v tomto štýle jednoznačné uplatnenie. Dostatok osvetlenia zabezpečia zase veľké sklá, ktoré sú taktiež jednou z výrazných čŕt tohto štýlu.

Vhodná voľba osvetlenia

Voľba osvetlenia je v industriálnom štýle bývania taktiež zásadná. Či už to budú továrenské prevedenia alebo tie dizajnové retro voľne stojace lampy, o tieto svietidlá by nemala byť rozhodne núdza. Dajte prednosť spracovaniu z nehrdzavejúcej ocele alebo kovovému dizajnu. Zabúdať by ste však nemali ani na väčšiu veľkosť žiaroviek, výsledný efekt vás nesklame a ešte podčiarkne celkový dizajn.

Osvetlenie je taktiež jedným z kľúčových prvkov industriálneho štýlu.
(
7Crafts / Shutterstock.com)

Unikátnosť nábytku

Industriálne regály, kovové konštrukcie na kolieskach, funkčné ako na uskladnenie kníh, tak aj na umiestnenie kvetináčov či nábytok z masívu. Všetko to je pre tento štýl charakteristické, no vizuál dotvorí aj materiál z kovu, ocele či kože. Zaujímavé spracovania s viditeľnými klincami, nedostatkami, trčiacim lanom či tie s rôznymi kovovými aplikáciami v tomto dizajne nesmú za žiadnych okolností chýbať.

Správna kombinácia doplnkov

Pri tomto štýle bývania nie je potreba hľadať veľa dekorácií, samo o sebe sú už dekoráciami viditeľné nedostatky priestorov. Práve tie však v tomto štýle tak vôbec nie sú vnímané, ba naopak, sú hlavnou súčasťou interiéru. Vyhnúť by ste sa rozhodne nemali ani spracovaniu, ktoré sa vyznačuje hrubým opracovaním či patinou. Tá je totiž rovnako vnímaná za dizajnové prevedenie. Miesto si tu nájdu ale aj retro doplnky. Tie ešte viac odlíšia priestory od štandardného bytového zariadenia a poukážu na originalitu ich majiteľa. Typickým príkladom sú nástenné dekorácie v podobe rôznych pútačov s určitou symbolikou. Kombinácia doplnkov z ocele, brúseného skla aj porcelánu perfektne pasuje do tohto štýlu. Ich výber by sa nemal ale priveľmi preháňať, aby nedošlo k zbytočnému hromadeniu, čím by vizuál miestnosti len stratil.

  

Kov v spojení s oceľou by nemal v industriálnom bývaní rozhodne chýbať.
(
L_Interiors / Shutterstock.com)

Industriálny štýl je populárny ako v bytových priestoroch, tak aj v rôznych baroch či reštauráciách. Táto podoba bývania je nielen nadčasová, ale aj svojská. Prináša niečo doposiaľ nevídané a mení to, čo sa považuje za nevkusné, na niečo trendy a unikátne. Tento súčasný fenomén oslovuje najmä mladšie vekové kategórie či architektov, nebude ale ani prekvapením, že si čoraz častejšie získava aj umelecké povahy.