Ako na kvalitný spánok? Zmeňte svoje stravovacie návyky a matrac
Nespavosťou je nepríjemný stav, ktorému sa nevyhne asi nikto z nás. Celosvetové štatistiky sú neúprosné a tvrdia, že každý tretí Američan, každý štvrtý Angličan a každý piaty Francúz trpí nedostatkom spánku. O nič lepšie nebudeme na tom ani u nás, preto je vhodné hľadať spôsoby, ako sa takýmto situáciám vyhnúť.
Spoločnosť MedicalExpress zverejnila nedávno výskum, ktorý hovorí o produktoch spôsobujúcich nespavosť. Vedci z tohto kolégia lekárov a chirurgov analyzovali údaje viac ako 50 tisíc ľudí a zistili, že cukor, biely chlieb a ryža negatívne ovplyvňujú spánok.
Skutočný rozsah problému je preto úplne zrejmý a bez ohľadu na aktuálne štatistiky, musíme urobiť pre zlepšenie situácie potrebné opatrenia. Ktoré to sú, sa dozviete v našom článku.
Potrebujete nový matrac
Nie je nič dôležitejšie, ako si po práci dopriať dobrý odpočinok a zdravý spánok - záleží na ňom naša nálada, schopnosť pracovať a celková fyzická kondícia. Ako ste už určite počuli, toto obdobie, kedy naše telo a mozog odpočíva, nás „oberá“ o niekoľko rokov života. Preto je veľmi dôležité, aby malo miesto, kde spíme, ideálne podmienky na relax. Dôležitý je pohodlný matrac a posteľ, ktorá niečo vydrží.
Veľký výber a vysoká kvalita je základ
Veci, ako sú posteľ a matrac sa však nekupujú často, takže je lepšie zvoliť si ich individuálne, aby bol váš nákup najúčinnejší a plne vyhovoval vašim požiadavkám. V špecializovanom internetovom obchode môžete nájsť všetko, čo pre zdravý spánok a dobrý odpočinok potrebujete. Pri výbere sa ale nezabudnite riadiť dôležitými radami odborníkov a pozrieť možno aj test matracov na Rankito.sk
Nezabudnite na tri dôležité faktory
Zdraví spánok začína matracom. Ako si ale vybrať ten správny? Najlepšie a najkvalitnejšie matrace by mali byť individuálne. To znamená, že si musíte si zvoliť, čo vám najviac vyhovuje. Myslite pritom ale na 3 dôležité veci.
Po prvé, musíte vziať do úvahy vek. Až do 30 rokov je lepšie spať na tvrdej matraci. Od 30 do 45 - na matraci strednej tvrdosti. A po 50 rokoch by ste mali venovať pozornosť matraci so zvýšenou anatómiou, pohodlnejšou a mäkšou výplňou.
Po druhé, ovplyvní pohodlie vaša hmotnosť. Napríklad, ak vážite menej ako 60 kg, bude vhodné spať na mäkších matracoch, a ak je to 90 kg alebo viac, mala by byť jeho tuhosť vyššia. Mimochodom, ak máte ako pár veľký rozdiel v hmotnosti, je lepšie si objednať matrac rozdelený do dvoch zón, prípadne dve rozdielne.
Po tretie, je dôležitý váš životný štýl. Pre tých, ktorí trávia veľa času pri počítačovom monitore alebo za volantom, je vhodný stredne tvrdý matrac, a ak sa aktívne zapájate do športu, vyberte si tvrdý matrac.
Príčinou môže byť porucha mechanizmu
Pri nespavosti často ide aj o porušenie prirodzeného mechanizmu tvorby spánku, pri ktorom sa v našom tele melatonín produkuje v menšej miere. Práve melatonín je veľmi „prírodná tabletka“ na spanie, ktorú organizmus produkuje vo svojom vnútri, aby sme sa ľahšie „ponorili“ do uzdravujúceho a sladkého sna.
Tip: Vynikajúcim spôsobom, ako sa zbaviť nespavosti, je levanduľový olej. Pred spaním si ním, prípadne dobrým levanduľovým krémom, natrite hlavu v oblasti spánkov. Môžete si tiež vziať 3-5 kvapiek levanduľového oleja zmiešaného s 1 lyžičkou medu a teplou vodou alebo bylinkovým čajom. Tento starodávny liek, ktorí vám zaistí rýchle zaspanie a dobrý spánok po celú noc, bol odporúčaný samotným Hippokratom a našimi starými mamami.
Nedostatočná tvorba melatonínu
Produkcia melatonínu a jeho distribúcia súvisí aj s intenzitou osvetlenia. Vytvára sa a akumuluje v tele počas denných hodín, a keď prichádza noc a je málo svetla, aktívne sa uvoľňuje do krvného obehu a vstupuje do mozgu, čím sa spúšťa mechanizmus zaspávania.
Niet preto divu, že obyvatelia stredného pásma trpia nespavosťou práve v období jesene a zimy, kedy je intenzita slnečného žiarenia krátka a melatonín sa nevyrába dostatočne a my potom ťažko zaspávame.
Pochopenie „štruktúry“ mechanizmu spánku lekárom a farmakológom nájsť univerzálny liek na nespavosť ale veľmi nepomáha. Prečo? Pretože produkciu a správne fungovanie melatonínu v tele ovplyvňuje množstvo ďalších faktorov v rôznych kombináciách: vek, temperament, fyzická aktivita, profesia, stres a dokonca ... jedlo!
Aké jedlo?
V prvom rade to, ktoré uvoľni nervové napätie a podporí rýchle zaspávanie. Ide o produkty obsahujúce horčík, vápnik a tryptofán - aminokyselinu, ktorá podporuje tvorbu hormónov serotonínu („hormónu šťastia“) a melatonínu („hormónu spánku“).
Tip: Pohár tekvicovej šťavy s medom spôsobí, že nespavosť ustúpi a váš spánok sa prehĺbi. Okrem toho je tekvicová šťava užitočná pri opuchoch rôzneho pôvodu, obezity a hypertenzie.
Tradičná medicína odporúča ako domácu „tabletku na spanie“ použitie špeciálnych bylinných čajov z mäty piepornej, chmeľu, hlohu alebo zeleru. Dobré je, ak do všetkých čajov pridáte lyžicu medu, pretože má upokojujúci účinok a zmierňuje účinky denného stresu.
K pokrmom, ktorými nič nepokazíte patria:
Pečený a biely chlieb;
Celozrnný chlieb - pomáha telu produkovať inzulín, ktorý pomáha premieňať tryptofán na serotonín );
Morčacie mäso;
Banány;
Brokolica;
Mandľové orechy;
A nakoniec, skutočným majstrom medzi „liekmi“ na spanie je teplé mlieko s medom. Ak ste ale kategoricky proti mlieku, vyskúšajte ako alternatívu harmančekový čaj s medom. Je veľmi chutný!
Jedlo a pitie spôsobujúce nespavosť a problémový spánok
Ak máte naopak večer problém zaspať, možno ste konzumovali nasledujúce veci:
Potraviny obsahujúce tuky;
Vyzreté žlté syry;
Potraviny s korením, cesnakom a glutamátom sodným;
Výrobky obsahujúce kofeín;
Najsilnejšími stimulátormi mozgu, ktoré bránia zaspávaniu, sú tiež liehoviny a cigarety.
Alkohol síce upokojuje a môže pomôcť zaspať, ale zabraňuje nástupu hlbokého spánku a často spôsobuje nočné budenie.
Zabudnite aj na stres, úzkosť a depresie a uvidíte, že vaše telo si na nových matracoch v noci dokonale odpočinie.
Zdroj obrázka: Vgstockstudio/Shutterstock.com
Ayoub kayor/Shutterstock.com