Ako presvedčiť šéfa, že na svoju prácu potrebuje lepšiu kancelársku stoličku?

Dobre navrhnutá stolička je dôležitou súčasťou bezpečného a produktívneho pracoviska. Odborníci popisujú dobrú stoličku ako poskytujúcu potrebnú podporu chrbta, nôh, zadku a paží a zároveň ako doplnok znižujúci vystavenie tela nepríjemným pozíciám, kontaktnému stresu a silným námahám. Zdôrazňujeme ale, že takáto stolička by mala byť primerane nastaviteľná a mala by mať dobrú oporu, aby sa zaistilo správne uchytenie používateľa. 

Článkov o rizikách sedenia a dôležitosti dobrého ergonomického kresla je viac. Teraz vás však oboznámime s výhodami a prínosmi zdravého sedenia, prostredníctvom čoho si potom môžete pred svojím šéfom túto potrebu správne vydiskutovať a nárokovať.

Prečo potrebujete lepšiu kancelársku stoličku?

Ergonomické stoličky sú navrhnuté tak, aby vám pri práci na dlhú dobu pomohli pohodlne sedieť. Sú nastaviteľnejšie ako štandardné kancelárske stoličky a umožňujú vám prispôsobiť si vzhľad tela alebo preferencie sedenia podľa potrieb.

Kvalitné kancelárske stoličky môžu zvýšiť vašu produktivitu a spokojnosť s prácou, ale tiež znížia vaše riziko poranení pohybového ústrojenstva, ako sú napríklad veľmi časté bolesti chrbta. Dôvodov, prečo takúto zmenu potrebujete je ale oveľa viac a teraz sa na ne postupne pozrieme.

Dobrá stolička podporí správne držania tela

Najdôležitejším dôvodom, prečo nové kancelárske kreslá znížia vaše bolesti chrbta, je to, že sú navrhnuté tak, aby podporovali vaše prirodzené držanie tela a znižovali stresové napätie.

Operadlá stoličiek sú zvyčajne po celej dĺžke, siahajú od ramien po sedadlo. V dolnej časti chrbta je časť, ktorá sa mierne tlačí dopredu, aby zodpovedala prirodzenej krivke bedrovej chrbtice.

Nastaviteľné lakťové opierky podopierajú lakte a predlaktie, pretože vaše ruky prirodzene visia po vašej strane. To vám umožní používať klávesnicu a myš bez toho, aby ste spôsobili únavu svalov v ramenách a pažiach.

Nastavenie výšky sedadla vám umožní sedieť s nohami rovno na podlahe s bokmi a kolenami ohnutými približne na 90 stupňov. Niektoré ergonomické stoličky majú aj operadlá, ktoré sa môžu pohybovať vpred alebo vzad, aby sa skrátila hĺbka sedadla a zabránilo tým „prerezaniu“ prednej hrany do chrbta kolien.

Postará sa o vyrovnanie bedier a panvy pri dlhodobom sedení

Bežnou príčinou bolesti chrbta pri sedení je nesprávne zarovnanie bokov a panvy. Keď sa sedí v správnej polohe, kostné štruktúry na panvových kostiach by mali byť vo vzájomnej rovine. Správne a ergonomicky vytvarovaná stolička by vám v tom mala pomôcť.

Mnohí z nás majú tendenciu sedieť s našou panvou naklonenou na jednu stranu, keď sa však panva nakláňa dozadu, bedrová chrbtica sa ohýba, čo spôsobuje väčšie namáhanie väzov a svalov dolnej časti chrbta. Takéto sedenie tiež vedie k väčšiemu tlaku na bedrové disky. Keď sedíte v tejto polohe a opierate sa o operadlo stoličky, v bedrovej chrbtici sa vytvorí hojdací efekt, čo nie je pre telo a jeho stav príliš prospešné.

Zabráni nakloneniu a bolestiam hlavy

Keď sedíte na stoličke s veľkým panvovým sklonom, vaša bedrová chrbtica sa ohýba a vaše plecia sa otáčajú dopredu, čím sa vytvára pri sedení skosená poloha. V tejto polohe sa vaše lopatky posúvajú od hrudnej chrbtice a hlava nakláňa do prednej alebo dlhšej polohy. Ak budete pokračovať v práci v tejto polohe, môže to viesť k ochabnutiu svalov, ich bolesti spojenej s nepríjemnou bolesťou hlavy.

Ergonomické stoličky nemusia byť schopné zmeniť vaše vnútorné obmedzenia, ale sú špeciálne navrhnuté tak, aby korigovali vonkajšie faktory nesprávnej polohy, v ktorej trávite často niekoľko rokov.

Nastaviteľná hĺbka sedadla a obrys operadla sedadla podporujú bedrovú chrbticu, zabraňujú vychýleniu a podporujú sedenie v správnej polohe, vďaka čomu svojmu telu škodíte oveľa menej.

Vylepší vaše pohodlie pri práci

Veľa ergonomických stoličiek je vyrobených z kvalitnejších materiálov ako lacné kancelárske alternatívy. Vankúše - výplne na sedenie môžu byť hrubšie alebo dokonca profilované, aby sa zlepšilo sedenie. Niektoré ergonomické stoličky majú v dizajne zabudovanú aj dodatočnú bedrovú opierku.

Kľúčom k pohodliu je schopnosť prispôsobiť takmer všetky komponenty stoličiek tak, aby vyhovovali rôznym typom a veľkostiam tela.

Zamyslenie na záver

Ergonomické stoličky zmierňujú alebo úplne eliminujú problémy s chrbticou tým, že podporujú dobré držanie tela v sede, ktoré umožňuje správne zarovnanie ramien, bokov a chrbtice. Znižuje sa tým nadmerné namáhanie tela a zabraňuje škodlivým polohám.

Rozsiahla nastaviteľnosť ergonomických stoličiek umožňuje používateľom dosiahnuť prispôsobivejšie sedenie. Môže pomôcť s celým radom muskuloskeletálnych stavov vrátane bolesti v krku, v polovici a v dolnej časti chrbta.

A aj keď sú zvyčajne drahšie ako štandardné kancelárske stoličky, môžu mať obrovský vplyv na produktivitu a spokojnosť s prácou. Skúste s týmito faktami argumentovať aj pred šéfom a možno už o lepšom sedení nebudete musieť len snívať.

Zdroj obrázka: Africa Studio/Shutterstock.com