Ako si môžu muži udržať dobré zdravie po mnoho rokov?

Nie len vzhľadom na aktuálnu situáciu a s ňou súvisiace hrozby, ale aj pre lepšie vyhliadky do budúcnosti sú starostlivosť o naše zdravie a včasná prevencia dôležité. Množstvo pracovných povinnosti, stres a domácnosť nám však veľa času na takéto opatrenia a preventívne kroky nedávajú. 

Vo vašom vlastnom záujme je to ale jedna z najdôležitejších vecí, ktoré môžete pre seba dnes urobiť. Platí to najmä pre pánov, ktorí žijú podľa štatistík oveľa kratšie ako ženy.

Nikdy však nie je neskoro, preto si povieme, ako si v priebehu nasledujúcich rokov udržať svoje zdravie na dlhodobo dobrej úrovni. Stačí vám dodržiavať 7 jednoduchých pravidiel.

Liečte sa pod odborným dohľadom

Aj vďaka médiám si mnohí vytvorili v hlave myšlienku, že hlavným príznakom choroby močového ústrojenstva je bolesť pri močení. Prostatitída však existuje v mnohých formách a niekedy vie byť pekne zákerná. K chorobe môžu tiež vážne prispieť nepriame faktory, ako je fajčenie, sedavý spôsob života a stres.

Bohužiaľ, väčšina mužov zaobchádza so svojím zdravím úplne nedbanlivo. Liečia sa užívaním liekov na základe rady priateľov a známych, či z reklamy. Avšak, pretože príčiny a prejavy choroby sú v každom prípade úplne odlišné, je veľmi dôležité pochopiť, že liečba by sa mala vyberať individuálne pre každého inak. Takúto správnu liečbu vám ale môže predpísať iba odborný lekár, ktorého nájdete na najlepšej urológii.

Nájdite si 5 až 10 minút na ranné cvičenie

Pohyb ovplyvňuje intenzitu krvného obehu a metabolizmu aj v prostate. Počas fyzickej aktivity tiež dochádza k zmene vnútrobrušného tlaku, čo pozitívne ovplyvňuje aj genitourinárny systém. Takže nájsť si každý deň 5 alebo 10 minút na cvičenie, je to najmenej, čo môžete pre seba a svoje zdravie urobiť.

Nepodceňujte infekcie

Zvyčajne si ľudia myslia, že ak ich nezaťažujú a neobjavujú sa u nich žiadne príznaky, sú úplne zdraví. V skutočnosti je všetko oveľa komplikovanejšie, pretože mnohé infekcie sú asymptomatické. V období, kým mikróby nie sú v našom tele aktívne, možno nič necítime, ale zároveň sme zdrojom infekcie pre svojho partnera.

Mnoho zápalových procesov, ktoré sa predtým dali ľahko zistiť, zmenilo svoj charakter a teraz prešlo do skrytej asymptomatickej formy. Najbežnejšie a najnebezpečnejšie z nich sú HIV, kvapavka, ľudský papilomavírus, syfilis, chlamydia alebo herpes genitálií.

Tak ako môže byť dobrou prevenciou a sterilizáciou muža vykonaná vazektómia, pomôcť môžu aj pravidelné návštevy spomínaného urológa.

Monitorujte hladiny testosterónu

Na rozdiel od žien, muži nezažívajú s vekom tak prudký pokles hladiny pohlavných hormónov. Takže hlavný - testosterón - sa znižuje postupne, približne o 1 % ročne po 45 rokoch. Nadmerná konzumácia alkoholu a neliečené choroby však môžu k zníženiu hladiny testosterónu prispieť ešte viac. Čo môžete potom očakávať?

Pri nedostatku tohto hormónu u mužov sa môžu objaviť zmeny nervového systému, strata pracovnej kapacity, zníženie nálady a záujmu o život. Pretože testosterón je hlavným anabolickým hormónom, jeho nedostatok vedie k zníženiu svalovej hmoty a tonusu tkaniva, ako aj k zvýšeniu množstva tuku a rozvoju osteoporózy.

Čo sa týka vegetovaskulárneho systému, muži môžu mať pri poklese hladiny rovnaké poruchy ako ženy: potenie, návaly horúčavy, zvýšený tlak a pocit nedostatku vzduchu.

V takýchto prípadoch je hormonálna substitučná terapia predpísaná na kompenzáciu nedostatku testosterónu súvisiaceho s vekom najlepšia.

Zákaz fajčenia

Nikotín spôsobuje kŕče krvných ciev, ktoré zhoršujú výživu životne dôležitých orgánov, preto by ste mali na tento zlozvyk veľmi rýchlo zabudnúť.

Nájdite si limit pre alkohol

Možno by ste nemali úplne pohŕdať pohárom suchého vína, ale preháňanie je škodlivé. Nájdite si preto hranice a stanovte limit, ktorý si vo vlastnom záujme nemôžete dovoliť prekročiť.

Po 45 rokoch pravidelne dvakrát ročne darujte krv na onkogénnu bezpečnosť

Medzi urologické choroby patria medzi najnebezpečnejšie a najbežnejšie rakovina prostaty a benígna hyperplázia (zväčšenie) prostaty. Nielenže skracujú životnosť, ale tiež výrazne znižujú jeho kvalitu. Pravidelným darovaním krvi tak môžete pomôcť nielen druhým, ale aj sebe, pretože nikdy neviete, kedy a ako ochoriete a môže táto krv pomôcť vám alebo niekomu z blízkeho okolia.

Zdroj obrázka: sirtravelalot/Shutterstock.com