Ako vyriešiť odvod odpadu a zachytávanie dažďovej vody

V mnohých obciach na Slovensku nie je až dodnes zavedená kanalizácia. Pre odvod odpadových vôd je v takomto prípade potrebné využiť iné riešenie. V nasledujúcom článku vám poradíme, aké sú vaše možnosti. A máme pre vás tiež tip na to, ako ušetriť na výdavkoch na vodu na polievanie vašej záhrady.

Vyberte si žumpu alebo septik


Na odvod odpadových vôd na miestach bez kanalizácie slúžia žumpy a septiky. Žumpa je jednokomorová vodotesná nádrž z betónu, v ktorej sa zhromažďuje všetka odpadová voda. Je potrebné ju pravidelne vyprázdňovať špeciálnym fekálnym vozidlom. Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, vopred myslite na to, že na stavbu žumpy budete potrebovať stavebné povolenie.

So septikom sa môžete stretnúť aj pod názvom dvojkomorová žumpa. Septik slúži na zber a zároveň prečisťovanie odpadovej vody. K čisteniu dochádza jednoduchým procesom. Odpad prichádza do prvej komory, na dne ktorej sa usadzuje kal a najväčšie nečistoty. Ďalej voda prechádza do druhej komory, kde sa prečistí od jemnejších čiastočiek. Prečistená voda sa potom vypúšťa do povrchovej alebo podzemnej vody. Pre zvýšenie účinnosti čistenia je možné používať pieskový alebo iný typ filtra. Veľký septik nepotrebuje byť pravidelne vyprázdňovaný fekálnym vozidlom. Usadený kal je však potrebné pravidelne vyberať.

Nádrže na dažďovú vodu


Naše územie patrí k oblastiam s výdatnými zrážkami. Ak chcete ušetriť na poplatkoch na vodu na polievanie alebo aj splachovanie wc, investujte do nádrže na dažďovú vodu.

Nádrže na dažďovú vodu si môžete vyberať z viacerých veľkostí od 4 do 12 m3. Tieto nádoby navyše oproti tradičnému zachytávaniu dažďovej vody do sudov nezaberajú miesto. Umiestňujú sa pod zem, vďaka čomu má voda stále nízku teplotu a nemnožia sa v nej baktérie.

Vodu z nádrže na dažďovú vodu odčerpáte pomocou čerpadla. Ak nádrž umiestnite na miesto s vyššou frekvenciou pohybu, odporúčame vám kúpiť tiež liatinový poklop. Pre ochranu pred ešte vyššou záťažou je možné dokúpiť prejazdovú dosku.