Ako na oplotenie pozemku?

Ohraničenie svojho vlastného pozemku je na mieste najmä vtedy, ak sa chystáte na ňom postaviť si dom alebo chalupu. Mnohí riešia oplotenie pozemku až po dokončení stavby, pretože chcú, aby ich plot ladil s fasádou domu a celkovým okolím. Oplotiť svoj pozemok sa môže zdať ako jednoduchá záležitosť, no ešte predtým, ako sa do toho pustíte, mali by sme vedieť, čomu sa vyvarovať a naopak, na čo by ste rozhodne nemali zabudnúť. Mnohých z nás by možno ani nenapadlo, že oplotenie pozemku musí byť v súlade s platnými zákonmi. Prečítajte si viac o tom, ako postaviť plot bez zbytočných problémov. 


Výška oplotenia pozemku je dôležitá

Možno by ste si mysleli, že na svojom pozemku si predsa môžete postaviť plot akokoľvek vysoký. Nie je to však úplne pravda, pretože výška oplotenia je ošetrená zákonom a všeobecne platným nariadeniam. Oplotenie pozemku podlieha ohlasovacej povinnosti. To v praxi znamená, že pokiaľ si chcete postaviť plot okolo svojho pozemku, nemusíte žiadať o stavebné povolenie, avšak musíte túto skutočnosť oznámiť príslušnému stavebnému úradu. Nezabudnite tiež nazrieť do katastrálnej mapy, aby ste si boli istý, že ste nepresiahli hranicu svojho pozemku.

Z čoho postaviť oplotenie pozemku?

Toto je už tá príjemnejšia časť, kedy sa majitelia pozemku rozhodujú o tom, ako by mal ich vysnívaný plot vyzerať. Záleží samozrejme od toho, čo na pozemku vyrástlo alebo v budúcnosti vyrastie. Ak na ňom bude vaše rodinné hniezdo, aj oplotenie pozemku by tomu malo zodpovedať. V snahe uchovať čo najviac zelene sa mnohí rozhodnú pre živý plot, ktorý má množstvo výhod, no je tak trochu náročný na starostlivosť. Pokiaľ sa oň poctivo staráte, odvďačí sa vám krásnou farbou. U majiteľov je však potrebná dávka trpezlivosti. Živý plot nevyrastie zo dňa na deň ale pravidelnou starostlivosťou a zastrihávaním určite dosiahnete požadovaný výsledok. Menej náročnou, no i drahšou verziou oplotenia pozemku je murovaný plot. Môže byť zhotovený z betónových tvárnic, tehál či panelov. Murované oplotenia bývajú častokrát kombinované buď s pletivom alebo železným plotom. Nemenej obľúbené sú tiež drevené ploty, ktoré je ale potrebné pravidelne natierať a ošetrovať.

Všetko podstatné o oplotení pozemku nájdete na internetovej stránke http://exterierstav.sk/.