Vyžiadať návod Pridať návod

Prihlásenie

email: Prihlásenie
heslo:
Registrácia
>> Informačný portál plný vašich praktických postupov, návodov, rád a riešení pre každý váš problém. <<

Ako hrať šachy?

Ako hrať šachy?

Pridané: 2.12.2015Šach je logická hra pre dvoch hráčov. Šach má dosť veľa pravidiel a je potreba sa ich naučiť. Pravidlá šachu sa nikdy nemenia a neporušujú.

V šachu sa hrá s figúrkami v dvoch farbách - bielej a čiernej. Jeden hráč má figúrky iba jednej farby. Spolu všetkých hracích figúrok je 32(16 bielych a 16 čiernych). Šachovnica má 64 štvorcových políčok (32 bielych, 32 čiernych). Cieľom hrania šachov je dať "šach-mat" svojmu súperovi. To znamená dostať jeho kráľa do pasce.V tejto hre môže nastať aj "pat", čo je remíza. Nastáva vtedy ak na šachovnici už nie sú figúrky, z ktorých sa dá dať šach-mat alebo sa spoluhráči na remíze dohodnú.
1.Umiestnenie figúrok

Pri hraní šachu je podstatné rozmiestnenie jednotlivých figúrok. V prvom rade sa v strede nachádza kráľ s dámou. Dáma by mala stáť vždy na svojej farbe - biela dáma na bielom políčku, čierna na čiernom. Ostatné figúrky sú rozmiestnené zrkadlovo. Od dámy a kráľa sú v poradí: strelec, jazdec a na okraji šachovnice veža. V druhom rade sa nachádzajú iba pešiaci, ktorí majú za úlohu ,,chrániť" ostatné figúrky (hlavne kráľa s dámou).
2.Pohyb jednotlivých figúrok

Každá figúrka sa pohybuje vlastným špecifickým spôsobom.

Kráľ - môže sa posúvať do všetkých 8 smerov, ale len o jedno políčko. Ale pozor! Kráľ je najdôležitejší z celej hry, je nutné ho chrániť.

Dáma - môže sa posúvať všetkými 8 smermi akokoľvek veľa políčok. Je to najpohyblivejšia figúrka a je veľkou chybou prísť o ňu.  Ak ste o ňu už prišli, môžete ju získať späť a to tak, že sa pešiakom dostanete až na druhú stranu šachovnice a pešiaka vymeníte za vybitú dámu.

Pešiak - posúva sa len vpred. Zo začiatočnej pozície sa posúva jedno alebo dve políčka. Ak už raz s pešiakom pohneme, ďalej sa s ním môžeme hýbať len o jedno políčko. Pozor! Pešiak sa síce hýbe len vpred, ale vybíjať môže len figúrky, ktoré sú krížom vpred o jednu pozíciu, teda v uhle 45°.

Strelec - môže sa pohybovať ľubovoľný počet políčok 4 smermi a iba krížom. Teda strelec, ktorý je na bielej začiatočnej pozícií sa vždy bude pohybovať iba po bielych políčkach.

Kôň - pohybuje sa do písmena L. Teda vždy dva jedným smerom a jedno vbok. Nie však krížom! Môže to byť napríklad dozadu 2 a jedno vpravo. Alebo vpravo 2 a jedno hore. Je jediný, ktorý môže preskakovať figúrky a dostať sa na požadované miesto podľa písmena L, aj keď sa po ceste nachádzajú iné figúrky.

Veža - pohybuje sa rovnako ako strelec 4 smermi, ale len dopredu, dozadu, vpravo a vľavo. Nie krížom.
3.Pravidlá hrania šachu

- Prvý začína hráč s bielymi figúrkami.
- Hráči sa striedajú po každom ťahu.
- Na jednom políčku môže stáť iba jedna figúrka.
- Vybíjanie prebieha tak, že ak sa napríklad čierna figúrka posunie na pozíciu, kde stojí biela figúrka, tak je daná biela figúrka ,,mŕtva" a preto musí ísť preč z hry. Čierna figúrka, ktorá ju vybila, sa postaví na jej miesto. Hráči sa zo začiatku snažia vybiť čo najviac súperových figúrok, aby už súperov kráľ nebol chránený a aby mu mohli dať šach-mat.
- Rošáda znamená výmena kráľa a veže (kráľ sa postaví na miesto veže a veža na políčko kráľa). Je to však možné len vtedy, ak nebolo ešte za celú hru s kráľom pohnuté. Je to dobrý spôsob záchrany kráľa.

Dúfam, že pravidlá hrania šachu sú vám už teraz omnoho jasnejšie. Avšak na to, aby ste ich úplne pochopili, si ich musíte pár krát zahrať. Tak veľa šťastia a nepodvádzať!


Ohodnotiť Ohodnotiť Ohodnotiť Ohodnotiť Ohodnotiť
330x

Napíšte vlastný návod na:

Daňová evidencia online

Ďalšie návody z kategórie:

Kontaktuje nás | Reklamná spolupráca | Pravidlá používania

© 2019 - ako-na.sk | vytvoril - Lotus Webdesign

Tento web používa k poskytovaniu služieb súbory cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. OK Ďalšie informácie