Ako vyrobiť prírodné bylinkové mydlo

Mydliarstvo patrilo k najstarším remeslám, ktoré sa takmer vytratilo,no opäť sa vracia. V darčekových predajniach, na jarmokoch, ale aj na internete môžete vidieť celú škálu prírodných mydiel krásne vyzdobených, či už bylinkových, koreninových, ale i z glycerínu. Tieto mydlá neobsahujú žiadne chemické konzervanty. Veľmi zaujímavé sú glycerínové mydlá, pretože zvýšený obsah glycerínu pomáha pri hojení akné, upravuje mastnú pleť, zanecháva pokožku jemnú a vláčnu. Mydlá majú antibakteriálne vlastnosti, pomáhajú pri hojení piesňových chorôb na tele. Vlastnoručne vyrobené mydlo je tiež bezpochýb milý darček.

Na výrobu bylinného mydla potrebujeme:
-ľubovoľné bylinky
-citrón
-jadrové mydlo (kúpené v drogérii) okolo 0,50€/175g
-ľubovoľný éterický olej
-ovsené vločky
-sušený rozmarín
1.Do 90 ml silného odvaru z ľubovoľných byliniek (napríklad z rumančeka, mäty, lipových kvetov) pridáme 40 ml citrónovej šťavy a 150 g jadrového mydla nastrúhaného na bežnom strúhadle. Spolu zohrejeme, kým sa mydlové vločky celkom nerozpustia a necháme vychladnúť.
2.Pridáme približne jednu lyžicu nadrobno posekaného rozmarínu, 6 kvapiek éterického oleja podľa vlastného výberu a jednu lyžicu ovsených vločiek.
3.Zmes vymiešame a nalejeme do ľubovoľných formičiek. V obchode dostať špeciálne silikónové formičky, avšak sú trochu drahšie. Použiť môžeme či už nejaký kelímok alebo formičky na pečenie, do piesku...Necháme ztuhnúť(cca 60 min.) a hotové mydlo vyklopíme a zabalíme buď do peknej látky, papiera, alobalu alebo vyrobíme špeciálnu krabičku.